Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 1 Pintar
Tarikh : 11 November 2011
Masa : 8.00-9.00
Bilangan murid : 25 orang
Tema : Kebersihan
Tajuk : Kebersihan diri
Objektif pembelajaran : Murid dapat menggunakan kata nama am dalam pelbagai situasi
Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat;
A Menguasai isi kandungan
a. Membaca dan menyenaraikan kata namna am mengikut konteks.
b. Menggunakan kata nama am yang mengandungi dua atau lebih
sukukata terbuka dan tertutup dalam pelbagai situasi.
B Membina kemahiran saintiik, berfikir dan strategi berfikir
a. Mengasingkan kata nama am mengikut kategori
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
a. Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti yang dijalankan secara
berkumpulan.
b. Mengamalkan sikap saling tolong menolong dan bertolak ansur
sesame rakan.
Fokus utama : 5.1 Memahami dan menggunakan golongankata dengan betul
mengikut konteks.
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah
Dengan betul mengikut konteks.
Fokus sampingan :2.2 Membaca dan memahami perkataan frasa dan ayat daripada
Pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
2.2.1Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua
atau tiga suku kata diftong, vokal berganding, digraf dan
konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Konsep/prinsip/hokum/teori:
- Kata nama am terbahagi kepada 4 kategori iaitu binatang. Benda, orang dan tempat.
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
- Slaid power point senikata lagu “ Bangun Pagi Gosok Gigi’
- Kotak bercun
- Kad kata nama Am
- Lembaran kerja : Pentaksiran, pemulihan, pengayaan.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mempelajari nama binatang, benda, orang dan tempat.
Fasa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Nota
| |
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
| |||
Set Induksi
Mencungkil idea
( 5 minit )
|
-Menjaga kebersihan diri
|
-Membuat kaitan dengan pengetahuan sedia ada muri dengan menyanyikan lagu “Bangun Pagi Gosok Gigi”
|
-Murid membaca senyap senikata lagu.
-Menyanyikan lagu secara beramai-ramai dan individu
Lagu:
Bangun Pagi Gosok Gigi
|
BBM/CACATAN
Slide lagu
Senikata lagu
Peenggabungjalinan
-Pendidikan Muzil
-Pendidikan Kesihatan
-Bacaan
-Lisan
Penyerapan
-Kebersihan
-Berdisiplin
KBT:Kemahiran berfikir
KP: Muzik
KE:Keyakinan diri
|
Mengumpul maklumat
Penerangan latih tubi
|
Kata nama Am
-Orang
-Benda
-Tempat
-Binatang
|
-Murid diberi penerangan tentang kata nama am yang terdapat dalam lagu dan jenis-jenis kata nama am.
|
-Membaca senikata lagu.
-Murid menyebut semula kata nama am yang dipamerkan oleh guru.
|
Slide kata nama am
KBT:
KBKK
KE: Keyakinan diri
KP: Verbal Linguistik
Penggabungjalinan
-Mendengar
-Lisan
Nilai: Jujur
|
Aplikasi idea
Permainan
|
Murid dapat mengasingkan kad nama am mengikut kategori
|
Memberi penerangan tentang permainan kota bercun.
Mengedarkan kotak
--Memainkan muzik dan
Memberhentikan muzik
|
Permainan kota beracun:
i). Kota diedarkan dari setiap ke
murid ke murid yang lain apabila
muzik dibunyikan.
ii). Bila muzik dihentikan, murid
pilih satu kad nama am dan
masukkan kedalam kotak kumpulan
masing-masing mengikut kategori.
( binatang, tempat,orang, benda)
iii).Ketua kumpulan menampal kad-
kad di papan hitam mengikut
kategori.
|
ABM
Muzik
Kota beracun
Kota Kad Nama Am
Ø Penggabungjalinan
- Pendidikan Muzik
- Pendidikan Moral
Ø Penyerapan
Nilai: Berkerjasama,jujur
KBT-Kemahioran berfikir:
i). Mengumpul dan mengelas
- Kinestatik
-
|
Latih-tubi
Masteri learning
|
Lisan:
-Murid dapat menyebut
Perkataan.
|
- Membimbing murid menyebut
Kata nama Am
|
-Beberapa murid tampil ke hadapan
dan menyebut dengan betul kata
nama am.
-Murid membaca kata nama am secara kelas.
|
i). Penggabungjalinan
-Lisan
-Bacaan
ii). Penyerapan
-Berdikari
-Kinestatik
-Verbal linguistic
ABM:
Slide perkataan
|
Perbincangan
|
Membina ayat:
-Mebina ayat berdasarkan kata nama am
|
-Tafsir kefahaman pelajar dengan membina ayat berdasarkan kata nama am yang diberikan.
-Tingkatkan kemajuan dengan mengadakan pertandingan kumpulan.
|
-Berbincang dalam kumpulan untuk membina ayat berdasarkan kata nama am yang diberikan.
-Ketua kumpulan membuat pembentangan tentang hasil kerja dalam MS Words.
-Murid membaca ayat yang dibina.
-Murid dibimbing membuat pembetulan berdasarkan komen guru.
-Murid menulis ayat yang telah diperbetulkan oleh guru.
|
1. Penggabungjalinan
-Lisan
-Bacaan
-Tulisan
-PSK
2. Penyerapan
KBT: Kemahiran berfikir,BCB
KBKK: Menjana idea TMK
Nilai: Bekerjasama
|
Penutup
Pembelajaran Masteri
|
Menjawab lembaran kerja:
-Pentaksiran
-Pemulihan
-Pengayaan
|
-Memberi tugasan iaitu pentaksiran.
-Murid yang lemah akan diberi pemulihan manakala murid yang telah menguasai diberi pengayaan.
|
-Murid menyenaraikan kata nama am mengikut kategori pada lembaran kerja yang diedarkan.
-Murid memadankan gambar dengan perkataan
-Murid mengisi tempat kosong dengan perkataan yang sesuai berpandukan gambar.
|
Lembaran kerja,
-Pentaksiran
Penggabungjalinan
-Tulisan
-Penilaian
-Penyerapan
Nilai: Berdikari, jujur
KBT: Kemahiran berfikir (mengumpul dan mengelas)
-Pemulihan
-Pengayaan
|